رادیوگرافی جمجمه چیست؟

ام آر آی شکم و لگن
ام آر آی شکم و لگن به چه منظور انجام می شود؟
مهر ۸, ۱۳۹۶
عکسبرداری تشخیصی قبل از ایمپلنت دندان
عکسبرداری از ضرورت های ایمپلنت دندان
مهر ۱۵, ۱۳۹۶

رادیوگرافی جمجمه چیست؟

رادیوگرافی جمجمه

رادیوگرافی جمجمه

رادیوگرافی جمجمه : استخوان های صورت، بینی و سینوس ها

رادیوگرافی جمجمه یک آزمایش تصویربرداری می باشد که پزشکان برای دیدن استخوان های جمجمه استفاده می کنند. از جمله استخوان های صورت، بینی، و سینوس ها. یک متد سریع، آسان و موثر برای اینکه به پزشکان در حیاتی ترین شرایط مغزی بیمار کمک کند.

چرا رادیوگرافی جمجمه :

دلایل لازم :

بعد از رادیوگرافی تان، پزشک علت دقیق تصویربرداری را به شما می گوید. رادیوگرافی استخوان های جمجمه معمولا بعد از آسیب های جدی که به سر وارد شده انجام می شود. در واقع به پزشک این امکان را می دهد تا هرونه آسیبی را تشخیص دهد.

دیگر دلایلی که ممکن است تحت تصویربرداری استخوان جمجمه قرار گیرید، عبارتند از :

  1. بررسی استخوان
  2. دفورمه بودن یا شکل غیر عادی در استخوان جمجمه
  3. شکستگی (جمجمه یا استخوان صورت)
  4. سردردهای مکرر
  5. عفونت استخوان های جمجمه
  6. افت میزان شنوایی
  7. تومور

رادیوگرافی جمجمه

برای رادیوگرافی آماده شوید!

قبل از عکسبرداری ممکن است نیاز به عوض کردن لباس باشد. باید لباس بیمارستان بپوشید. البته با لباس های خودتان هم می شود عکس گرفت، اما نباید هیچ وسیله فلزی همراهتان باشد. تمام جواهرات، عینک، و دیگر وسایل فلزی را باید در بیاورید. گردنبند و گوشواره هم شامل این وسایل می شوند. زیرا فلز در تصویربرداری دقیق و درست مشکل درست کرده و تصویر روشن و درستی نمی دهد.

اگر هرگونه جراحی انجام داده اید که جسمی خارجی در بدنتان می باشد، به پزشک اطلاع دهید. مثلا صفحه ای فلزی در سرتان، یا پیس میکر و غیره. حتی در صورتی که چنین وسایلی در عسکبرداری اختلال ایجاد کنند، باز هم پزشک مجبور است به خاطر تشخیص بیماری رادیوگرافی را تجویز کند. البته با دیگر اسکن ها مثل ام آر آی هم می توان عکس گرفت، اما برای کسانی که فلزی در داخل بدنشان می باشد، خطرناک است. س

پروسه تصویربرداری جمجمه به چه صورت انجام می شود؟

عکسبرداری در اتاق خاصی انجام می شود، که دوربین اشعه ایکس دارد و متصل به یک بازوی فلزی می باشد. این دستگاه به این جهت طراحی شده تا از بخش های مختلف بدن عکس گرفته شود.

برای رادیوگرافی جمجمه روی یک صندلی باید بنشینید، یا باید روی یک میز خاصی دراز بکشید. یک کشو زیر میز می باشد که حاوی فیلم اشعه ایکس یا سنسور خاصی می باشد که به ثبت تصاویر در کامپیوتر کمک می کند. یک lead apron روی بدن قرار می گیرد، که به بدن برای محافظت از اشعه کمک می کند (خصوصا ناحیه تناسلی و سینه ها).

کل این پروسه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

تماس باما
آدرس