تشخیص سرطان کولورکتال با تصویربرداری
مهر ۲۲, ۱۳۹۶
رادیوگرافی پانورامیک چیست
رادیوگرافی پانورامیک دندان چیست؟
آبان ۹, ۱۳۹۶

اسکن موگا چیست؟

اسکن موگا چیست

اسکن موگا چیست

اسکن موگا یا MUGA :

اسکن خون یا همان اسکن موگا که یکی از پرکاربردترین آزمایشات تشخیصی می باشد، به جهت بررسی عملکرد عروق قلب استفاده می شود. در رویه اسکن موگا از مقدار کمی ماده رادیواکتیو استفاده می شود. به دنبال آن تصاویری از ضربان قلب گرفته می شود تا هر گونه اختلالی در عملکرد پمپاژ خون را نشان دهد.

در واقع هرگونه اختلالی هم اگر در اندازه قلب، و حرکت خون به سمت قلب باشد را نشان می دهد. دیگر نام هایی که به این آزمایش می گویند، عبارتند از : تصویربرداری blood pooling، اسکن هسته ای قلب، ونتریکولوگرافی هسته ای، و ونتریکولوگرافی رادیونوکلوئید.

برخی ممکن است نیاز به اسکن موگا داشته باشد، درست قبل از شیمی درمانی شان؛ به جهت اینکه در صورت وجود بیماری قلبی، تشخیص داده شوند. پزشکان همچنین از این اسکن های موگا برای پیگیری مراقبت های لازم استفاده می کنند تا وضعیت قلب در هر شرایطی را بررسی کنند. کسانی که از سرطان نجات یافته اند، ممکن است نیاز به پیگیری اسکن موگا داشته باشند که شامل :

  1. کسانی است که پرتودرمانی قفسه سینه، ستون فقرات و قسمت بالایی شکم داشته اند.
  2. کسانی که پیوند مغز استخوان، یا سلول های بنیادی، یا هر نوع شیمی درمانی خاصی را انجام داده اند.

اسکن موگا چیست

داروهای سرطانی که ممکن است به قلب آسیب بزنند :

برخی از انواع شیمی درمانی، مثل آنتراسیلکین ، که ممکن است به قلب در طی دوره درمانی سرطان آسیب بزند. گاها استفاده از این داروها می تواند مشکلات جدی برای قلب از جمله نارسایی قلب یا CHF ایجاد کند. CHF زمانی که قلب به درستی خون را به بقیه اعضای بدن پمپاژ نمی کند رخ می دهد. کسانی که چنین بیماری دارند، دست و پاهایشان باد می کند، تنگی نفس دارند، سرگیجه و ضربان قلب نامنظم دارند. اغلب اوقات هم آسیب به قلب خفیف است و تنها با اسکن MUGA یا سایر آزمایشات قلب دیده می شود.

اسکن MUGA را چه کسانی انجام می دهند؟

اسکن MUGA را می توان در دپارتمان رادیولوژی یک بیمارستان یا در مرکز تصویربرداری سرپایی انجام داد. توسط یک تکنولوزیست پزشکی هسته ای این کار انجام می شود. یک رادیولوژیست یا پزشک پزشکی هسته ای، بر تکنولوژیست نظارت می کند. رادیولوژیست نتایج اسکن را تفسیر می کند.

آیا برای اسکن MUGA آماده اید؟

قبل از اسکن به مدت ۴ تا ۶ ساعت، نباید چیزی بنوشید یا بخورید. مصرف سیگار ممنوع است و کافئین هم اصلا مصرف نکنید. تمام داروهایی که تجویز شده مصرف کنید. حتی می توانید از پزشک تان بپرسید که آیا خوردنش در روز تست ایرادی دارد یا خیر؟ زیرا برخی داروهای قلب روی تست موگا تاثیر می گذارند. در صورتی هم که سابقه اسکن های هسته ای دیگری از جمله اسکن تیروئید، یا استخوان داشته اید، به پزشک اطلاع دهید.

  1. اگر زن هستید و باردارید یا بچه شیر می دهید، حتما به پزشک مربوطه اطلاع دهید. زیرا اشعه ممکن است روی کودک تاثیر بگذارد.
  2. قبل از اسکن هم رضایت نامه ای به شما داده می شود تا با وجود خطرات و عوارض این تست خود راضی بوده و آن را انجام دهید.

تماس باما
آدرس