سفالومتری
سفالومتری یا سلف چیست؟
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۶
اسکن هسته ای قلب چیست؟
اسکن هسته ای قلب چیست؟
خرداد ۱, ۱۳۹۶

رکوردهای ارتودنسی چیست؟

رکوردهای ارتودنسی

رکوردهای ارتودنسی

رکوردهای ارتودنسی یا سوابق ارتودنسی رکوردهای ثبت شده ای روی یک فایل هستند، اما دقیقا چه چیزی هستند؟! رکوردهای ارتودنسی توسط دندانپزشکان و ارتودنتیست ها استفاده می شوند. لیستی از مطالعات هستند که برای بیماران تهیه می شوند تا به بهترین نحو انجام شود. اینگونه طرح درمان ارتودنسی ریخته می شود.

زمانی که بیمار کاندیدا برای درمان ارتودنسی می شود، دندانپزشک به پرونده اش نگاهی می اندازد سپس برنامه ارتودنسی را برای او می ریزد.

رکوردهای ارتودنسی همچنین می توانند در طی دوره درمان گرفته شوند، همچنین بخشی از سابقه دندانپزشکی بیمار می شوند. ۴ نوع مختلف از سوابق ارتودنسی می باشند :

برداشت دندانی :

همچنین برای برداشت آلژینات ها ، برداشت دندانی در این مورد استفاده می شود تا ماکت درستی از دهان بیمار گرفته شود. مدل های دهانی با ریختن سنگ در مواد برداشت شده گرفته می شود. این مدل تحقیقات توسط دندانپزشک استفاده می شوند تا موقعیت دقیق دندان های بیمار معاینه شود و ارتباط بعدی بین دندان های بالایی و پایینی تشخیص داده شود. مدل های تحقیقاتی نیز به عنوان رکوردهای دائمی توسط دندانپزشک استفاده می شوند، روی فایلی به عنوان بخشی از سابقه بیمار نگه داشته می شوند.

رکوردهای ارتودنسی

تصاویر پانورامیک :

تصاویر پانورامیک، به عنوان پانورکس یا pan هم شناخته شده، تصاویر دوبعدی که فک بالا و پایین را نشان می دهند، دندان ها هم در همان تصویر نمایش داده می شوند. یک تصویر پانورامیک برای بیماران نوجوان مفید خواهد بود، خصوصا به خاطر اینکه دندانپزشک می تواند پیشرفت دندان ها را ببیند و حدس بزند که کجا دندان نیاز به درمان دارد.

بیمارانی هستند که تجربه تاخیر در رشد دندان دارند، که نیاز به تصاویر ایکس ری در سنین پایین دارند تا دندان های از دست رفته یا نهفته را ببینند. بیماران بزرگسالی که به درمان ارتودنسی توجه دارند، این تصاویر ایکس ری را می گیرند را دندانپزشک سلامت فعلی و سطح استخوان فک را ببیند.

تصاویر سفالومتری :

تصاویر سفالومتری یا سلف، تصاویر ایکس ری هستند که از کنار سر بیمار گرفته می شود، از بالای سرش تا پایین چانه نیز گرفته می شود. سلف شامل دندان ها ، استخوان و بافت نرم می باشند که قابل تشخیص می باشند. این عکس های سفالومتری به دندانپزشک و ارتودنتیست کمک می کنند تا حدس زده شود ساختار استخوان در طی درمان ارتودنسی چه تغییراتی کرده است. دندانپزشک و یا ارتودنتیست از کاغذهای tracing استفاده می کند و سلف را بررسی می کند.

عکس های داخل دهانی و خارج دهانی :

عکس های داخل دهانی و خارج دهانی از دندان ها و صورت بیمار گرفته می شوند. این عکس ها برای تشخیص و تعیین طبقه بندی های خارجی دندان های بیمار گرفته می شود، مثل رکوردهای دائمی که در فایلی به عنوان رکوردهای دندانپزشکی بیمار نگه داری می شوند.

منبع : https://www.verywell.com

مطالب مرتبط :

سفالومتری یا سلف چیست؟

اشعه ایکس چه موقع کشف شد؟

سی تی اسکن بدن چطور انجام می شود؟

تماس باما
آدرس