کاربرد دستگاه پانورکس چیست؟

پرتودرمانی
پرتودرمانی چیست؟
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶
سفالومتری
سفالومتری یا سلف چیست؟
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۶

کاربرد دستگاه پانورکس چیست؟

دستگاه پانورکس

دستگاه پانورکس

اشعه ایکس پانورکس دوبعدی می باشد و در بخش دندانپزشکی کاربرد دارد. هم فک بالا و هم فک پایین را به همراه دندان ها عکسبرداری می کند.

کاربردهای دستگاه پانورکس چه می باشد؟

فیلم های پانورکس کاربردهای زیادی دارند. مرتبا برای ارتودنسی، تشخیص دندان عقل نهفته، تشخیص بیماری پیشرفته پریودنتال، ارزیابی محل اتصال آرواره ها و نیز برای کشف هر نوع سرطان دهانی نیز استفاده می شوند.

فیلم های پانورکس به شرح زیر استفاده می شوند :

ارزیابی برای ارتودنسی : جهت اینکه تعداد، موقعیت و رشد تمام دندان ها نشان داده شود، مثلا آن هایی که هنوز ظاهر نشدند. این عکسبرداری با آن عکسبرداری نزدیک اشعه ایکس از دندان توسط دندانپزشک متفاوت می باشد. همچنین مشکلاتی مثل اتصال استخوان فک و اتصالاتی که فک را به سر وصل می کند را نشان می دهد که مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ نامیده می شود. حتی برای برنامه درمانی ارتودنسی هم استفاده می شود، یا ارزیابی دندان عقل نهفته و نیز استخوان هایی که از دندان پشتیبانی می کنند.

دستگاه پانورکس

تشخیص دندان عقل نهفته : به طور کلی دندانپزشک اول اشاره به ابزار ایکس ری دارد را تصویری کامل از دهان بگیرد و این گونه شرایط دهانی و دندانی کاملا نشان داده می شود. حتی گفته می شود تا از دندان عکسبرداری شود تا از تغییر فک با گذر سن مطمئن شوند.

ممکن است از شما خواسته شود با دستگاه های جدیدتر عکسبرداری، تصاویر سه بعدی گرفته شود. مثل :

  • تشخیص بیماری های پریودنتال پیشرفته
  • ارزیابی TMJ، یا اتصال آرواره ها
  • تشخیص سرطان های دهانی

پروسه عکسبرداری پانورکس به چه صورت می باشد؟

در طی عکسبرداری با دستگاه پانورکس از بیمار خواسته می شود تا ابزار خاصی را که برای بررسی اپراتور در موقعیت بیمار می باشد، گاز بگیرد، طوری که سر بیمار در موقعیت درستی قرار می گیرد. از بیمار خواسته می شود تا ثابت بایستد، زیرا دستگاه پانورکس به دور سر بیمار می چرخد؛ تقریبا ۲۰ ثانیه. عکس به صورت دیجیتالی روی روی کامپیوتر ظاهر می شود، یا روی فیلم های سنتی اشعه ایکس پردازش می شود، تا دندانپزشک بتواند استفاده کند.

دندانپزشک هر ۵ سال یکبار چنین رویه ای را توصیه می کند، یا هر زمانی که برای موقعیت خاصی ضروری بود.

منبع : https://www.verywell.com

مطالب مرتبط :

پرتودرمانی چیست؟

تکنیک هایی که در رادیولوژی تشخیصی استفاده می شود!

تکنیک های رادیوگرافی چیست؟

تماس باما
آدرس