پکس و جوابدهی آنلاين

کلمه پکس ( pacs ) مخفف picture archiving and communication system ، يک تکنولوژي در تصاوير پزشکي به منظور ذخيره تصاوير و ريپورتها و فراهم آوردن محيطي ساده براي دسترسي به آنها است.
تصاوير پزشکي روزانه به تعداد بسيار زياد در دستگاه هاي مختلف تهيه ميشوند و تا مدتي در داخل خود دستگاه ها ذخيره ميشوند.
ظرفيت اين دستگاه ها براي ذخيره اين اطلاعات محدود است و پس از مدتي اين اطلاعات به طور اتوماتيک از روي دستگاه ها حذف ميشوند.
سيستم پکس امکان ذخيره اين اطلاعات را در حجم بالاتر و به مدت طولاني تر فراهم نموده است.
اين امکان از سال 95 در گلستان فراهم شده است و اکنون اطلاعات بيماران از سال 95 تا کنون در دسترس ميباشد.

نيز سيستم جوابدهي انلاين از چندين سال قبل در مرکز گلستان راه اندازي شده است.

تفاوت مرکز گلستان با بسياري مراکز، ارسال تصاوير سونوگرافي به صورت فايل jpeg در سيستم جوابدهي انلاين هست.
هنوز بسياري از مراکز ، تصاوير سونوگرافي را به صورت پرينت کاغذي به ريپورت سونوگرافي الصاق مينمايند.

ايده ارسال تصاوير سونوگرافي براي بيمار براي اولين بار از خود مرکز گلستان پا گرفت و با همکاري صميمانه شرکت نرم افزاري سيپ به مرحله اجرا درامد.
اکنون علاوه بر ريپورت ( به صورت فايل PDF ) تصاوير سونوگرافي بيمار نيز به صورت انلاين بر روي سايت جوابدهي انلاين گلستان موجود و در دسترس بيماران ميباشد.
مسلم است که نگهداري اين همه اطلاعات بر روي فضاي ابري ( cloud ) در طولاني مدت ممکن نيست ليکن اين امکان براي بيماران فراهم است تا با مراجعه به سايت جوابدهي انلاين ، گزارش و تصاوير خود را دانلود و براي هميشه در کامپيوتر شخصي يا موبايل ذخيره نمايند و براي استفاده در مراجعات اينده و يا ارسال اطلاعات به هر پزشک يا مرکز درماني در سراسر جهان اقدام نمايند.

پس از حذف اين اطلاعات از فضاي ابري ( سايت )، همچنان اين امکان براي بيماران وجود دارد که با تماس تلفني يا حضوري درخواست نمايند تا اطلاعات انها مجددا به سايت ارسال گردد و يا با مراجعه حضوري از اين اطلاعات سي دي يا فلش تهيه شود و به انها تحويل داده شود.
مرکز رادیولوژی گلستان با بهره گیری از پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات روز دنیا و تکیه بر دانش متخصصین با تجربه و پرسنل کار آزموده همواره در جهت همگام بودن با تکنولوژي هاي جديد و تمایز خود در دقت و کيفيت خدمات کوشیده است.
لازم به ذکر است که تشخیص و درمان بیماری در علم پزشکی، یک مجموعه است که با علائم بیمار آغاز گردیده و با معاینات پزشک ادامه می یابد و با روشهای پاراکلینیک مانند سونوگرافی، رادیولوژی، آزمایشگاه، سی تی اسکن و MRI تکمیل میگردد. هیچ کدام از موارد فوق به تنهایی برای تشخیص نهایی کافی نمیباشد. تفسیر رادیوگرافی در کنار علایم بالینی و معاینات بیمار ارزشمند است .
تماس باما
آدرس