تصویربرداری هسته ای چیست؟

عکسبرداری رنگی به چه صورت انجام می شود؟
آذر ۲۸, ۱۳۹۵
بهترین زمان برای سونوگرافی زنان
آذر ۳۰, ۱۳۹۵

تصویربرداری هسته ای چیست؟

تصویربرداری هسته ای به چه صورت انجام می شود؟

تصویربرداری هسته ای را ممکن است شنیده باشید! تصویربرداری هسته ای شامل مدیریت بیمار با radiopharmaceuticals می باشد که شامل موادی می باشد که برای بافت بدن با ردیاب رادیواکتیو استفاده می شود. مورد استفاده ترین و رایج ترین ردیاب هایی که هستند، technetium-99m، iodine-123، گالیوم ـ ۶۷، ایندیم ـ ۱۱۱، تالیوم ـ ۲۰۱ و فلودئوکسی گلوکوز  (۱۸F) (18F-FDG)  می باشد.

قلب، ریه ها، تیروئید، کبد، مغز، کیسه صفرا و استخوان ها که معمولا هم برای شرایط خاصی از این تکنیک ها برای این اعضا استفاده می شوند. در حالی که جزییات آناتومیک در این مطالعات محدود شده است، پزشکی هسته ای هم در ارائه عملکرد فیزیولوژیکی مفید می باشد. عملکرد دفعی کلیه، تمرکز ید بر توانایی کارایی تیروئید، جریان خون در عضله های قلب و غیره که همه و همه اندازه گیری می شوند.

عکسبرداری هسته ای به چه صورت است

دستگاه های تصویربرداری اصلی که دوربین گاما و اسکنر PET هستند، که تابش توسط ردیاب در بدن تشخیص داده می شود و تصویر را نمایش می دهد. با پردازش کامپیوتر اطلاعات می توانند به صورت تصاویر آگزیال، کرونال، و ساژیتال نمایش داده شوند. در دستگاه های مدرن تر، تصاویر پزشکی هسته ای می توانند با سی تی اسکن گرفته شده متمرکز شوند، بنابراین اطلاعات فیزیولوژیکی می توانند دوباره تنظیم شوند تا دقت تشخیص را بهبود بخشند.

اسکن توموگرافی با تابش پوزیترون (PET) روبرو است که به جای اشعه گامایی که توسط دوربین هایی گاما تشخیص داده می شود. در اسکن PET، یک ماده فعال بیولوژیکی و رادیواکتیو به بیمار تزریق می شود و تابش رادیویی از بیمار تشخیص داده می شود تا تصاویر چند بعدی از بدن تولید شود. سوخت و ساز بافت های فعال تر، از جمله سرطان ها، بیشتر روی ماده ای فعال متمرکزند تا بافت های ساده تر. عکس های PET می توانند با عکس های سی تی ترکیب شوند تا صحیح تر روی یافته های PET متمرکز شوند و بنابراین دقت تشخیص را بالا می برند.

منبع : https://en.wikipedia.org

مطالب مرتبط :

شاخصه های دیگر سونوگرافی چیست؟

رادیوگرافی یا عکسبرداری به چه صورت انجام می شود؟

رادیولوژی برای زنان باردار چه خطراتی دارد؟

تماس باما
آدرس