سونوگرافی هفته چهلم بارداری
سونوگرافی هفته چهلم بارداری
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶
دستگاه پانورکس
کاربرد دستگاه پانورکس چیست؟
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶

پرتودرمانی چیست؟

پرتودرمانی

پرتودرمانی

آیا به دنبال راهی برای درمان سرطان می باشید؟! از پرتودرمانی می توان به عنوان راه حلی برای انواع سرطان ها استفاده کرد.

 پرتودرمانی یا پرتوشناسی از نام کونارد روئنتگن گرفته شده که اشعه ایکس را کشف کرد. رونتگن که پروفسور فیزیک در آلمان، می خواست ثابت کند که فرضیه اش درباره اشعه های کاتدی می تواند علاوه بر هوا هم نفوذ کند. زمانی بود که دید می تواند فیلم انگشت سبابه اش را بگیرد یا عکس دست همسرش را با اشعه ایکس بگیرد. گزارش روئنتگن از یافته هایش روی نوع جدیدی از اشعه های ایکس به این شرح بود که در مجله پزشکی ـ فیزیکی وورتسبورگ در دسامبر ۱۸۹۵ چاپ شد.

پرتودرمانی چیست؟ چه زمانی استفاده می شود؟

پرتودرمانی یکی از رایج ترین روش های درمانیست که برای  سرطان استفاده می شود. این تکنولوژی از ذرات پرانرژی یا امواج استفاده می کند، مثل اشعه ایکس، اشعه گاما، پرتوهای الکترون، یا پروتون ها، که سلول های سرطانی را از بین می برند یا به آن ها آسیب می رسانند.

پرتودرمانی

دیگر نام های پرتودرمانی رادیوتراپی، تابش، یا درمان با اشعه ایکس می باشد. امواج می توانند یا به تنهایی یا به همراه دیگر درمان ها استفاده شوند، مثل جراحی یا شیمی درمانی. در حقیقت داروهای مشخصی به عنوان رادیوسنتیسایزر شناخته شده اند. به این معنیست که واقعا سلول های سرطانی را به اشعه حساس می کند، که به اشعه کمک می کند تا سلول های سرطانی را راحتتر و بهتر بکشد.

راه های متفاوتی برای تابش اشعه های  مختلف می باشد. گاه یک بیمار بیشتر از یک نوع روش درمانی تابشی را برای سرطان های مشابه دریافت می کند.

منبع : http://www.medicinenet.com، https://www.cancer.org

مطالب مرتبط :

نقش رادیولوژی در بهداشت و درمان

تلرادیولوژی یا رادیولوژی از راه دور

چه قسمت هایی از بدن رادیولوژی می شوند؟

عکس های جالبی که با رادیولوژی گرفته شده!

تماس باما
آدرس