پانوركس

راديوگرافي پانوركس

پانوركس يكي از مرسوم ترين راديوگرافي هاي تشخيصي در دندانپزشكي است. در اين نوع راديوگرافي دندانپزشك مي تواند كل دندانها و استخوان هاي فك بالا و پائين بيمار را در يك كليشه ببيند. راديوگرافي در مشخص كردن ضايعات فك و اطراف دندانها، دندانهاي نهفته، ميزان استخوان باقيمانده براي درمان هاي ايمپلنت و … به كارمي رود.
این دستگاه با امکان تنظیم پوزیشن های متفاوت و تغییر کنتراست، روشنایی و اشعه گاما شرایط تصویر برداری مناسب حتی از کودکان را نیز مهیا میسازد.حس گرهای مورد استفاده در این دستگاه از نوع حس گرهای دستگاه های سی تی اسکن می باشد که تاثیر مستقیم وبسزائی در افزایش کیفیت درمانهای دندانپزشکی خواهد داشت.
علاوه بر افزایش کیفیت گرافی از مزایای دیگر دستگاه میتوان به کاهش مدت زمان تصویربرداری کلی دندانها اشاره کرد زمان تصویربرداری نسبت به دستگاه پانورکس قدیم از17ثانیه به 10ثانیه کاهش یافته همچنین بلافاصله بعد از انجام تصویربرداری میتوان تصویر پانورکس را در مانیتورمشاهده ودر صورت نیاز با تغییرتنظیمات تصویر بهتری تهیه کرد این قابلیت باعث به صفررسیدن امارپرت فیلم شده است.
از دیگر امکانات تخصصی دستگاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
تصویری که با دستگاه پانورکس معمولی گرفته می شود معمولا جهت دیدن یک نمای کلی از هر دو فک و تعداد دندانها و ریشه های نهفته در فک می باشد اما در دستگاههای پانورکس دیجیتال وضوح تصویر با بزرگنمایی به قدری بالاست که همانند گرافی پری اپیکال ( تک دندان ) طول ریشه تمامی تک دندانها را به وضوح مشاهده کرد و با این مفهوم که میتوان از کلیه دندانها با یکبار تاباندن اشعه گرافی پری اپیکال (تک دندان) تهیه نمود. از دیگر قابلیت های تخصصی این دستگاه اندازه گیری دقیق پوسیدگی هردندان برای درمانهای ترمیم و عصب کشی است . همچنین طول ریشه نیز در درمانهای ایمپلنت و ارتودنسی حائز اهمیت است که با استفاده از این دستگاه قابلیت اندازه گیری و مشاهده آنلاین توسط پزشک معالج وجود دارد.
 
 

قابل قبول‌تر بودن پانوراميک براي بيمار:

دليل آن طرز نشستن يا ايستادن راحت‌تر بيمار است زيرا فقط يک بار لازم است اين كار را انجام دهد. در حالي که در بايت‌وينگ ما حداقل نيازمند ۴ گرافي در پوزيشن‌هاي مختلف هستيم که بعضي از آنها بيمار را در شرايط سختي قرار مي‌دهد.

نحوه استفاده آسان‌تر از پانوراميک براي دندان‌پزشک و کارکنان:

تنظيم اشعه دستگاه براي باز کردن کنتاکت دندان‌هاي خلفي در مقايسه با قرار دادن نگهدارنده فيلم زاويه تيوب و تکرار آن در بايت وينگ آسان‌تر است.

سريع‌تر بودن مراحل انجام پانوراميک:

مراحل انجام عکسبرداري در راديوگرافي پانوراميک بسيار کمتراست. فقط کافي است دستگاه روشن و تنظيم شود و در آخر بايت‌بلاک در دهان بيمار قرار گيرد، پس از چند ثانيه عکس آماده خواهد بود.

قدرت تشخيص بالاتر پانوراميک:

تشخيص در پانوراميک ۵/۲ برابر سريع‌تر انجام مي‌شود. همچنين تصاوير پوشش بهتري براي ضايعات استخواني و پري‌اپيکال و ضايعات پاتولوژيک فکين.

دوز اشعه کمتر پانوراميک:

اين دوز در پانوراميک ۴۰ درصد کمتر است. همچنين در عکسبرداري اطفال اين دوز تا ۳۰ درصد کاهش مي‌يابد. (اين نتايج بر اساس مطالعات فيلم و اندازه‌گيري لابراتواري به‌دست آمده است)

کنترل عفونت کمتر پانوراميک:

در روش بايت‌وينگ سنتي دندان‌پزشک موظف است بعد از هر بار استفاده براي هر بيمار پوشش سنسور را باز و بسته و نگهدارنده و هر قسمت در تماس با بيمار يا دستکش خود را ضد عفوني و پس از آن دستکش خود را عوض كند در حالي که در پانوراميک احتياج به استفاده از دستکش يا ضد عفوني کردن دستگاه نيست و فقط پوشش بايت بلاک جايگزين مي‌شود. در نتيجه وقت و هزينه کمتري صرف مي‌شود.

عكس های پانورکس به چه درد مي خورد؟

عكس پانورکس پزشكي تصويري است كه دندان ها، استخوان ها و بافت هاي نرم اطراف آنها را نشان مي دهد و پزسك آن را براي تشخيص مشكلات دهان، دندان و فك در خواست مي كند. تصاوير راديولوژي دهان مي توانند پوسيدگي ها، دندان هاي نهفته (مثلا دندان عقل) و تحليل استخوان هاي فكي را نمايان كنند. .

چرا دندان پزشك به تصوير راديولوژي نياز دارد؟

دندانپزشك به چند دليل به پانورکس نياز دارد: يافتن مشكلات دهاني از قبيل پوسيدگي هاي دنداني،آسيب هاي استخواني اطراف دندان ها، آسيب هاي ريشه اي، يافتن دندان هايي كه در جاي مناسبي نيستند، به درستي از لثه بيرون نيامده اند يا به طور فشرده در لثه جاي گرفته اند، يافتن كيست،آبسه يا تومور، تشخيص رشد دندانهاي دائمي در كودكاني كه هنوز دندان شيري دارند، تعيين روش درمان براساس شدت و گسترش پوسيدگي، تعيين نياز بيمار به درمان ريشه،ايمپلنت يا كشيدن دندان و تعيين روش ارتودنسي درمان براي دندان هاي نامرتب.
 
 

شما میتوانید سوالات خود را با پزشکان ما درمیان بگذارید

تماس باما
آدرس