رادیوگرافی یا عکسبرداری به چه صورت انجام می شود؟

حقایق ناگفته از رادیولوژی و اشعه ایکس
شغل سونوگرافی Ultrasound به چه صورت می باشد؟
آذر ۲۳, ۱۳۹۵
عکس های جالبی که با رادیولوژی گرفته شده!
آذر ۲۵, ۱۳۹۵

رادیوگرافی یا عکسبرداری به چه صورت انجام می شود؟

عکسبرداری رنگی

عکسبرداری رنگی

عسکبرداری یا رادیوگرافی :

از ابزار بسیار مهمی که به پزشک ارتوپد کمک می کند تا بیماری های اندام را تشخیص دهد، تصویربرداری می باشد. در واقع به کمک تصویربرداری می توان قسمت های مختلفی را مانند استخوان، عضله یا تاندون و غضروف را مشاهده کرد. در واقع از اساسی ترین ابزار در رادیوگرافی ساده می باشد.

در رادیوگرافی ساده مقدار اشعه ای که استفاده می شود و به بدن بیمار تابیده می شود، اندک می باشد. البته در رابطه با خانم های باردار قبل از اینکه رادیوگرافی را انجام دهند، باید پزشک معالجشان را در جریان قرار دهند، چنین چیزی در سه ماهه اول بارداری صورت می گیرد. پس باید خانم های باردار بسیار محتاط باشند. برای انجام رادیوگرافی ابتدا تکنیسین رادیولوژی بیمار را به اطاق رادیوگرافی هدایت میکند. روش انجام رادیوگرافی هم به این صورت ایت که بستگی به این دارد که چه اندامی می خواهد تصویربرداری شود، در واقع متفاوت است. حتی ممکن است که نیاز شود بیمار در حالت درازکش بر روی تخت مخصوص رادیوگرافی (در حالت رو به بالا، به شکم و یا خوابیده به پهلو) قرار گیرد. بعضی تصاویر رادیوگرافی در حالت ایستاده تهیه می شوند و برای تهیه بعضی دیگر لازم است تا بیمار بنشیند.

رادیوگرافی چگونه انجام می شود؟

بعد از اینکه تکنیسین رادیولوژی بیمار را در وضعیت مناسب قرار داد و اندامی که قرار است تصویربرداری کند را عکسبرداری کرد، او را در وضعیت مناسبی قرار می دهد. بعد از آن یک صفحه فلزی که مخصوص فیلم رادیولوژی می باشد را زیر اندام یا کنار آن قرار می دهد که به آن صفحه کاست Cassette می گویند. در مرحله بعد منبع اشعه ایکس که بر روی دسته فلزی خاصی قرار گرفته را در نزدیکی اندام قرار می دهد به طوریکه قسمتی از اندام که نیاز به تصویربرداری دارد بین منبع اشعه ایکس و کاست قرار گیرد.

از بیمار خواسته میشود تا در همین وضعیت بی حرکت باقی بماند. تکنیسن رادیولوژی اطاق را ترک کرده و در اطاق مجاور کلید تولید اشعه ایکس را میفشارد. تابش اشعه ایکس به اندام مورد نظر در کسری از ثانیه صورت میگیرد. در بسیاری اوقات عکس برداری از اندام در دو یا چند جهت انجام میشود به این معنی که چند عکس از اندام از زاویه های مختلف گرفته میشود. در این موارد تکنیسن رادیولوژی مجددا اندام را در وضعیت دیگری قرار داده و مراحل قبل را تکرار میکند.

از بیمار خواسته میشود تا در اطاق دیگری منتظر بماند. در این فاصله زمانی فیلم رادیولوژی به اصطلاح ظاهر میشود یعنی فرآیند های شیمیایی بر روی آن صورت میگیرد تا تصویر ایجاد شده بر روی آن قابل دیدن شود. در صورتی که کیفیت تصویر تهیه شده در حد مطلوب بود به بیمار اجازه داده میشود تا بخش رادیولوژی را ترک کند.

فیلم رادیولوژی به توسط متخصص رادیولوژی دیده شده و تفسیر میشود. این تفسیر برای پزشک معالج نوشته شده و به همراه فیلم به بیمار داده میشود تا به پزشک معالج خود ارائه دهد.

تماس باما
آدرس