رادیولوژی

رادیولوژی چیست؟

در رادیولوژی با استفاده از تابش اشعه X توسط دستگاه هاي مخصوص توليد کننده ان به سمت بخشي از بدن بيمار ، تصاویری از ان بخش تشکيل و سپس اين تصاوير توسط رادیولوژیست تفسیر میگردد. امروزه با مجهز شدن بيشتر دستگاهاي راديوگرافي به سيستم هاي ديجيتال ، تصاوير با اشعه کمتر، همچنين با دقت و کيفيت بالاتر تهيه و در مانيتورهاي مخصوص پزشکي توسط راديوژيست ارزيابي ميگردند . علاوه بر ان ذخيره اين اطلاعات در سيستمهاي ارشيو تصاوير پزشکي ( پکس ) و ارسال انها به وبسايت جوابدهی و نيز از طريق لينک ارسالي توسط پيامک، اين امکان براي بيمار فراهم شده است که تصاوير با کيفيت بالا و ريپورت خود را به صورت فايل از طريق وبسايت دانلود و ذخيره نمايد و در صورت لزوم براي مشاوره به هر شخص يا مرکز ديگر ارسال نمايد . رادیولوژی گلستان مفتخر است که با مجهز کردن تمامي دستگاه هاي مرکز به سيستم هاي ديجيتال و اتصال انها به سيستم پکس امکان دسترسي و دانلود تمام اطلاعات را براي بيماران فراهم نموده است.
 
radiology
 

آیا محيط يک مرکز راديولوژی از نظر تابش اشعه X خطرناک است؟

اشعه X تنها در کسری از ثانیه و در مسیری که تکنسین رادیولوژی آنرا تعیین میکند تابانده میشود و مختصر به اطراف نیز پراکنده میشود. در و دیوار اطاق مخصوص رادیوگرافی از سرب پوشیده شده است. لذا غیر از زمان انجام رادیوگرافی و نیز خارج از اطاق مخصوص رادیولوژی هیچ گونه اشعه X در محیط رادیولوژی وجود ندارد. رادیولوژی گلستان مفتخر است که با انجام کنترل دوره ای و منظم دستگاه ها و محیط از نظر کیفیت و میزان اشعه، شرایط مناسبی از تصویربرداری و امنیت اشعه برای بیماران و پرسنل خود فراهم نموده است. اشعه ایکس بسته به درجه تراکم قسمتهاي مختلف بدن از انها عبور ميکند و روي صفحه حساسي که در طرف مقابل قرار دارد تاثير گذاشته و موجب تشکيل يک تصوير ديجيتال به صورت سياه و سفيد ميگردد هم در دستگاه راديولوژي به طور موقت ذخيره ميشود و هم به سيستم پکس ارسال ميگردد. بافتهای متراکم بدن از قبیل استخوان ها ، به رنگ سفيد و بافتهاي با تراکم کمتر نظير ريه ها که قسمت زيادي از ان را هوا اشغال کرده است به رنگ سياه و ساير بافتها بسته به درجه تراکم بين ايندو به درجاتي از رنگ خاکستري نمايش داده ميشوند.
راديوگرافي ميتواند به صورت ساده يا اختصاصي ( رنگي ) انجام گيرد . مرکز رادیولوژی گلستان با بهره گیری از پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات روز دنیا و تکیه بر دانش متخصصین با تجربه و پرسنل کار آزموده همواره در جهت همگام بودن با تکنولوژي هاي جديد و تمایز خود در دقت و کيفيت خدمات کوشیده است . لازم به ذکر است که تشخیص و درمان بیماری در علم پزشکی، یک مجموعه است که با علائم بیمار آغاز گردیده و با معاینات پزشک ادامه می یابد و با روشهای پاراکلینیک مانند سونوگرافی، رادیولوژی، آزمایشگاه، سی تی اسکن و MRI تکمیل میگردد. هیچ کدام از موارد فوق به تنهایی برای تشخیص نهایی کافی نمیباشد. تفسیر رادیوگرافی در کنار علایم بالینی و معاینات بیمار ارزشمند است.
مرکز رادیولوژی گلستان با بهره گیری از پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات روز دنیا و تکیه بر دانش متخصصین با تجربه و پرسنل کار آزموده همواره در جهت همگام بودن با تکنولوژي هاي جديد و تمایز خود در دقت و کيفيت خدمات کوشیده است.
لازم به ذکر است که تشخیص و درمان بیماری در علم پزشکی، یک مجموعه است که با علائم بیمار آغاز گردیده و با معاینات پزشک ادامه می یابد و با روشهای پاراکلینیک مانند سونوگرافی، رادیولوژی، آزمایشگاه، سی تی اسکن و MRI تکمیل میگردد. هیچ کدام از موارد فوق به تنهایی برای تشخیص نهایی کافی نمیباشد. تفسیر رادیوگرافی در کنار علایم بالینی و معاینات بیمار ارزشمند است .

شما میتوانید سوالات خود را با پزشکان ما درمیان بگذارید

تماس باما
آدرس