رادیولوژی برای زنان باردار چه خطراتی دارد؟

چطور یک تکنسین X-Ray شوید؟
چطور یک تکنسین X-Ray شوید؟
آذر ۲۱, ۱۳۹۵
حقایق ناگفته از رادیولوژی و اشعه ایکس
شغل سونوگرافی Ultrasound به چه صورت می باشد؟
آذر ۲۳, ۱۳۹۵

رادیولوژی برای زنان باردار چه خطراتی دارد؟

رادیولوژی

رادیولوژی

خطرات رادیولوژی برای زنان باردار!

یکی از حساس ترین دوران زندگی زنان ، بارداری می باشد که باید با اعمالی که انجام می دهند حتما حواسشان باشد، زیرا ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد. هم برای جنین و هم برای مادر ممکن است خطراتی به همراه باشد، مثلا تصویربرداری رادیولوژی از آن مواردیست که باید با مشورت پزشک انجام شود.

همانطور که می دانید خطرات رادیولوژی برای جنین بسیا ر مضر است. در واقع خانم های باردار چون نیاز به تصویربرداری و رادیولوژی دارند، نکاتی را باید رعایت کنند. هم چنین بدانند که چه نکات پزشکی را باید مد نظر داشته باشند و چه خطراتی جنین آن ها را تهدید می کند.

بسیاری از مادران در تجربه اولشان بسیار حساس هستند و نیز در این دوران هم نیاز به رادیوگرافی و یا تصویربرداری دارند، اما مشکل همان خطرات در پیش است. از آنجایی که رادیولوژی انواع مختلفی دارد، یا داروهایی که قبل از تصویربرداری مصرف می شود، بهتر است آگاهی لازم درباره آن ها را داشته باشند. در ضمن زمان مناسب و نحوه انجام آن را بدانند تا در این حالت میزان ریسک صدمه به جنین را به پایین ترین حد برسانند.

خطرات رادیولوژی برای زنان باردار

در این موارد جای نگرانی نیست!

معمولا در سونوگرافی های تشخیصی از انتقال امواج صوتی با فرکانس های مشخص استفاده می شود. سونوگرافی به صورتیست که پرتوتابی صورت می گیرد و باعث انتقال انرژی می شود و در شدت های بسیار بالا احتمال آسیب بافت های بدن انسان در اثر حرارت نیز می باشد. اما در سونوگرافی های داپلر و رنگی از شدت های بالاتر استفاده می شود و در صورت کم کردن شدت پالس هم هیچ گونه خطری برای جنین ندارد.  

گفته می شود بیشتر روش ها بی خطرند!

روش هایی که در تصویربرداری در دوران بارداری انجام می شود، در واقع کمکی برای تشخیص درمان است. از جمله سونوگرافی و رادیوگرافی که رادیوگرافی نگرانی اش بیشتر است. اما بیشتر روش های رادیوگرافی تشخیصی با خطر همراه نیست.

اثرات قطعی و یا حتی تصادفی اشعه چه می تواند باشد؟

گاه تماس با اشعه ایکس ممکن است بخاطر ایجاد اضطراب در بیمار یا پزشک، منجر به سقط درمانی بی مورد می شود و ربطی به اشعه ندارد. اشعه در دوزهای زیاد می تواند سبب مشکلات ژنتیکی یا خطرهای تولید مثل در جنین شود. یکسری از آثارش قطعی هستند و ممکن است منجر به ناهنجاری های مادرزادی، محدودیت رشد جنین، عقب ماندگی ذهنی و سقط شود. گاه هم آثار تصادفی که دیده می شود، ممکن است سبب بیماری های ژنتیکی یا سرطان زایی شود.

رادیولوژی کدام عضو معمولا پرخطرتر است؟

در دوران بارداری رادیوگرافی قفسه سینه رایج ترین مطالعه محسوب می شود که در موارد استفاده از آن، تماس جنین با اشعه بسیار کم می باشد. اما رادیوگرافی شکم با دوز بالاتری همراه است که جنین مستقیما در معرض تابش می باشد. در بیشتر رادیوگرافی ها که بخاطر ضربه یا تصادفات انجام می شود، اندامها، جمجه و دنده ها، دوز اشعه به جنین کمتر می باشد. بخاطر اینکه بیشترین خطر عقب ماندگی ذهنی در رابطه با اشعه، مربوط به هفته های ۸ تا ۱۵ام می باشد.

تماس باما
آدرس