در دوران بارداری چندبار سونوگرافی لازم است؟

دستگاه رادیولوژی
چه قسمت هایی از بدن رادیولوژی می شوند؟
آذر ۱۶, ۱۳۹۵
دستگاه پانورکس
تکنولوژیست رادیولوژی در مقایسه با سونوگرافر
آذر ۱۸, ۱۳۹۵

در دوران بارداری چندبار سونوگرافی لازم است؟

سونوگرافی ماهه سوم و ضرورت آن

سونوگرافی ماهه سوم و ضرورت آن

صحبت از لذتبخش ترین لحظات دوران بارداری که می شود، مادران از دیدن و شنیدن صدای قلب جنین می گویند. مثلا بسیاری از مادران باردار دوست دارند که در فواصل کوتاه حتی عکس جنین خود را بر روی صفحه مانیتور ببینند و از سلامتش مطمئن شوند.

گاهی هم تبدیل به یک سرگرمی می شود تا خانم های باردار در دوران بارداری هر ماه به پزشک مراجعه کنند و بخواهند عکسی از هر ماه جنینشان داشته باشند. در واقع یک آلبوم درست کنند و تاریخ بزنند. یا خاطره نویسی کنند و آلبوم نوزادی فرزندشان را کامل کنند.

اما مراجعه های متعدد و بیهوده برای جنین ضرر دارد و تنها مشکلاتی جبران ناپذیر را به همراه خواهد داشت. حال بد نیست مضرات انجام بیش از حد سونوگرافی در دوران بارداری را بررسی کنیم.  

 در طول دوره بارداری چند بار سونوگرافی لازم است؟

به گفته متخصص زنان زایمان چهار مرتبه کافیست. بار اول که در ابتدای بارداری انجام می شود برای اینکه مشخص شود بارداری داخل رحم است یا خارج از آن. بار دوم هفته دوازدهم بارداری صورت می گیرد، در ادامه بار سوم هفته ۲۲ام و بار آخر هم که در هفته ۳۲ام صورت می گیرد.

سونوگرافی در دوران بارداری

در سونوگرافی های انجام شده چه مسائلی بررسی می شود؟

چنین مساله ای بسته به سن جنین است. مثلا سونوگرافی که ابتدای بارداری انجام می شود، پزشک باید از اطمینان پیدا کند که بارداری داخل رحم است یا خارج از رحم.

هفته دوازدهم که اشاره کردیم جنین دیگر شبیه به نوزاد می شود و پزشک اندام های مختلفی از جمله پشت گردن،  بینی، معده، مثانه، شکل و فرم سر و متقارن بودن اعضا را بررسی می کند. در چنین زمانی به وضوح صدای قلب جنین شنیده می شود. آنچه که بیشتر از هر چیز دیگری مهم است، اندازه گرفتن قد جنین است که  عرض گردن می رسد، اگر بالاتر یا مساوی ۳ میلی متر بود، پزشک آزمایش آمینو سنتز می دهد، آزمایشی برای نمونه برداری پرزهای جنینی شناور درون مایع آمنیون، که احتمال وجود هرگونه غیر طبیعی بودن کوروموزومی تعیین می شود.

هفته بیست و دوم بارداری از بالا تا پایین جنین بررسی می شود. چیزی که خیلی مورد توجه پزشک می باشد، مشاهده اندام های داخلی مخصوصا قلب و سر است. همچنین میزان رشد جنین و کیفیت تبادلات بین مادر و جنین توسط بند ناف و جفت و مایع آمنیونی بررسی می شود. همچنین زمان ایده آلیست برای اینکه تعیین جنسیت شود.

در هفته سی و دوم بارداری، اندام های مغزی جنین بررسی می شود که اهمیت بسیاری هم دارد. اینکه رشد جنین در حد طبیعی هست یا خیر. جنین دیگر آنقدر بزرگ شده که دیگر در صفحه مانیتور به طور واضحی نمی توانید ببینید، زیرا اندام های جنین در هم جمع شده اند.

کدام هفته ها تعداد سونوگرافی بیشتر است؟

معمولا در ماه های بالاتر بارداری و نزدیک به پایان بارداری که بین هفته ۲۸ام تا ۳۶ام می شود، احتمالا تکرار سونوگرافی بسیار زیاد است.

تماس باما
آدرس