در سی تی اسکن بیمار این نکات مهم است!

چگونه تابش پرتوها در اشعه ایکس را کاهش دهیم؟
چگونه تابش پرتوها در اشعه ایکس را کاهش دهیم؟
دی ۱۸, ۱۳۹۵
CT اسکن
انواع CT اسکن بدن چیست؟
دی ۲۰, ۱۳۹۵

در سی تی اسکن بیمار این نکات مهم است!

در سی تی اسکن بیمار این نکات مهم است!

در سی تی اسکن بیمار این نکات مهم است!

همانطور که میدانید سی تی اسکن بدن را برایتان شرح دادیم. از روش های تصویربرداری که از پرتو ایکس استفاده می کنند. سپس پس از پردازش اطلاعات دریافتی از بیمار به کامپیوتر فرستاده می شود. این اطلاعات شامل تصاویر دقیقی از بافت های درونی بدن می باشد.

به خاطر اینکه در سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده می شود. قبل از تهیه آن پزشک را حتما در جریان بگذارید اگر باردار می باشید. در سه ماهه اول بارداری از این روش برای تصویربرداری ممکن است مشکلاتی برای جنین به وجود آورد.

قبل از سی تی اسکن برایتان مطرح کردیم که نباید چیز فلزی به همراه داشته باشید. قبل از سی تی باید همه را دربیاورید؛مثلا انگشتر اگر دارید از دست خارج کنید. لباس هایی که گیره فلزی دارند، را نیز برای عکسبرداری از تن خارج کنید. به شما لباس های ساده و یک بار مصرف داده می شود تا از آن استفاده کنید. فلز کیفیت تصویر را کم می کند.

دستگاه CT را در داخل اتاق بزرگی قرار داده اند که هوای آنجا هم نسبتا خنک است. شامل یک حلقه بزرگ می باشد که یک تخت بزرگ در آن می باشد. کامپیوترهای دستگاه هم در اتاق کنترل مجاور آن قرار گرفته است. تکنسین سی تی نیز در اتاق عملیات تصویربرداری را تحت نظر دارد.

بیمار به همراه پرستار به داخل اتاف می رود و با کمک پرستار روی تخت دراز می کشد. معمولا هم به پشت می خوابند. گاه هم لازم می شود که بیمار به پهلو یا شکم بخوابد. دارای هیچ دردی نیست و در تمام مدت تصویربرداری کمتر از چند دقیقه است. بسیار سریع نیز انجام می شود.

در سی تی اسکن بیمار این نکات مهم است!

حواستان باشد حتما باید بی حرکت بمانید. اگر بیمار نیاز به مراقبت داشته باشد لازم است پرستار کنارش باشد. با لباس مخصوصی که تنتان می باشد از ورود اشعه محافظت می کنید. با اینکه در مجاور اتاق کنترل می باشد، صدای پرستار را می توان شنید. همچنین می توان بیمار را کنترل کرد. حین عکسبرداری منبع اشعه ایکس در داخل حلقه گردش می کند. یک صدای آرامی بصورت ویز را می شنوید. طبیعی است و آسیبی به بیمار نمی رسد.

قبل از CT دارویی به بیمار تزریق می شود. قبل از انجام تصویربرداری سوزنی به درون رگ بیمار زده می شود و از طریق لوله با سرنگی متصل میشود. سرنگ شامل ماده ای شیمیاییست که این سرنگ به کامپیوتر متصل می شود. وقتی بیمار داخل حلقه می رود سرنگ فعال می شود و ماده شیمیایی به درون رگ تزریق می شود. بیمار حس گرما می کند. ممکن است تا چند دقیقه ای حس طعم فلز در دهان داشته باشید. یا اینکه حس ادرار داشته باشید. بعد از چند دقیقه این حالات از بین می رود.  در صورتی که بیمار به دارو حساسیت داشته باشد باید پرسنل پزشکی را در اطلاع قرار داد. اگر هم بعد از تزریق حس بدحالی کرد فورا به پرسنل پزشکی اطلاع دهید.

مطالب مرتبط :

سی تی اسکن بدن چطور انجام می شود؟

برای رادیولوژی چه آمادگی هایی لازم است؟

حقایق جالبی درباره تاریخچه رادیولوژی

تماس باما
آدرس