همه چیز را درباره علم رادیولوژی و اشعه ایکس بدانیم

دستگاه رادیولوژی
چه قسمت هایی از بدن رادیولوژی می شوند؟
آذر ۱۶, ۱۳۹۵

همه چیز را درباره علم رادیولوژی و اشعه ایکس بدانیم

حقایق ناگفته از رادیولوژی و اشعه ایکس

حقایق ناگفته از رادیولوژی و اشعه ایکس

رادیولوژی علمی است که در آن از اشعه ایکس استفاده می شود را پرتو شناسی می نامند. تصاویر به روز و مدرن رادیولوژی دیگر محدود به استفاده از اشعه ایکس نیست, بلکه در تکنولوژی جدید تصاویر از امواج با فرکانس بالا صدا, میدان مغناطیسی و پرتوافشانی استفاده می کنند.

  • اشعه ایکس در سال ۱۸۹۵ توسط ویلیام کنراد رانتگن کشف شد, او کسی بود که برای اولین باردر سال ۱۹۰۱ جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد.بعد از آن, چهارده جایزه نوبل به ۲۳نفر در زمینه های مختلفی اعم از: فیزیک – شیمی و داروسازی اهدا شد که کلیه این اکتشافات بر پایه استفاده از اشعه ایکس بوده است.
  • از اشعه ایکس در رادیوگرافی که تصاویر داخلی از فک و دهان ارائه میدهد ,نیز استفاده میشود. چراکه رادیوگرافی دندان اطلاعات حیاتی و مهمی را در تشخیص بیماری های شایع دندان, صورت و فک ارائه میدهد.
  • تصویربرداری پزشکی هنوز هم به عنوان بهترین کاربرد از اشعه ایکس شناخته میشود, اما دانشمندان و مهندسان دست به اختراع جدیدی بااین اشعه قابل نفوذ در گروه های کاری مختلف زدند. به طور مثال, در علم نجوم و یا ساخت لیزر نوری, و یا ساخت میکروسکوپ بااین اشعه برای مطالعات بیولوژیکی و حتی هنر.
  • اشعه ایکس ترکیبی از اشعه ی شناخته شده ای به نام پرتوهای یونیزان است, که اشعه بسیار باقدرتی می باشد. و جالب است بدانید این نوع پرتوها می توانند باعث آسیب رساندن به سلول های بدن و حتی جهش در DNA هم بشوند و امروزه در بعضی تحقیقات رهاسازی سلول های سرطانی در بدن هم میتواند از تاثیرات این اشعه باشد.
  • کودکان و خردسالان نسبت به قرار گرفتن در مقابل اشعه دریافت شده در تصویربرداری های پزشکی نسبت به بزرگسالان حساس تر هستند.
  • در تشخیص سرطان پستان این نوع اشعه کاربرد به سزایی دارد به طوری که امروزه با معاینات میتوان حتی کسانی را هم که دچار سرطان نیستند را از احتمالات اینده تا حدی با خبر کرد.

حقایق ناگفته از رادیولوژی و اشعه ایکس

تماس باما
آدرس