در سی تی اسکن بیمار این نکات مهم است!
در سی تی اسکن بیمار این نکات مهم است!
دی ۱۹, ۱۳۹۵
انجام عکسبرداری با اشعه ایکس چه ضرورتی دارد؟
دی ۲۲, ۱۳۹۵

انواع CT اسکن بدن چیست؟

CT اسکن

CT اسکن

انواع مختلفی از اسکن توموگرافی کامپیوتری یا CT اسکن میباشد. برای استفاده های مختلف یا تصاویری که قراراست رکورد شوند می باشد. گرچه در بسیاری از موارد تکنولوژی اساسی سی تی در تلاشست که همانطور باقی بماند. اشعه ایکس برگرفته از عکسهای سه بعدی از بخشهای مختلف بدن است. همچنین ارگان های دیگر بدن عکس گرفته میشود تا رادیولوژیست و متخصصان به بررسی آن بپردازند.

سی تی اسکن ها می توانند همانطور ریز و دقیق از مجرای صفراوی یا بزرگتر کل بدن را اسکن کنند. در برخی موارد سی تی ها اسکن توموگرافی تابش پوزیترون یا اسکن PET انجام می شوند. این اسکن خیلی بیشتر و سریعتر از سی تی معمولی است.

اصلاحاتی که در تکنولوژی CT اسکن شده، به طور مداوم در حال تکامل هستند. سی تی های جدید اسپیرال یا مارپیچ نامیده می شوند. این اسکن می تواند سریعتر عکسها را از اندام های داخلی فراهم کند.

این روشهای توسعه یافته و دقیق اخیر از سی تی معمول متفاوت است. در طی سی تی مارپیچ پرتو اشعه ایکس مداوما باقی می ماند. به دور بیمار در حالی که در حال حرکت است میچرخد. این تکنیک خیلی موثرتر است که می تواند زمان اسکن داخلی شکمی را کم کند. مثلا از تقریبا دو دقیقه با استفاده از سی تی معمولی به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه که چرخشی می باشد. تصاویر به دست آمده سه بعدی هستند به جای اینکه تصاویر دو بعدی با روش های معمول انجام شود.

CT اسکن ها با کیفیت بالا و با دقت ریه ها را ارزیابی می کنند. جهت اینکه اگر زخمی یا التهابی ممکن است باشد.

CT اسکن

انواع CT SCAN :

۱٫سی تی آنژیوگرافی :

این نوع عکسبرداری آزمایشیست که از اشعه های ایکس استفاده می کند. جهت عکسبرداری از جریان خون در عروق شریانی سراسر بدن. از سرخرگ به مغز و آن هایی که خون را به ریه، کلیه ها و بازوها و پاها می رسانند.

۲٫سی تی قفسه سینه

۳٫سی تی از سر

۴٫سی تی از ستون فقرات :

در کل روش تشخیصی بسیار مفیدی می باشد. زیرا می تواند تفاوت های بافت ها در نواحی مشابه تشخیص و نمایش دهد. شامل استخوان ها، ماهیچه ها و بافت نرم و عروق خونی.

منبع : http://www.atlanticmedicalimaging.com ، http://www.two-views.com

مطالب مرتبط :

در سی تی اسکن بیمار این نکات مهم است!

سی تی اسکن بدن چطور انجام می شود؟

اسکن تیروئید چیست؟

تماس باما
آدرس