اشعه ایکس چه موقع کشف شد؟

اسکن تیروئید چیست؟
اسکن تیروئید چیست؟
دی ۵, ۱۳۹۵
سونوگرافی شکمی و آمادگی قبل از آن
قبل از سونوگرافی شکمی چه آمادگی لازم است؟
دی ۷, ۱۳۹۵

اشعه ایکس چه موقع کشف شد؟

اشعه ایکس و تاریخچه آن

اشعه ایکس و تاریخچه آن

اشعه ایکس و تاریخچه آن :

سوال اول و مهمی که پیش می آید، اینکه اشعه ایکس توسط چه کسی و چه زمانی کشف شد؟

دنیای قبل از سال ۱۹۸۵ را تصور کنید. دنیایی با تکنولوژی بسیار کم بدون چیزهایی که امروزه برای ما ضروری هستند. مانند کامپیوتر، هواپیما، تلویزیون، و اینکه اصلا دستگاه های تصویربرداری ایکس ـ ری نبود.

قبل از دستگاه های تصویربرداری ایکس ـ ری که کشف شد، تصویربرداری جور دیگر بود. مثلا استخوان های شکسته، تومورها، و محل گلوله ها همه با تست فیزیکی تشخیص داده می شد. همچنین بهترین حدس پزشک بود. بیماران هزینه این تشخیص را می دادند. سپس در ۸ام نوامبر سال ۱۹۸۵ یک پروفسور آلمانی، ویلهلم کنراد رونتگن کشفی قابل توجه کرد. یک لوله شبیه به لامپ های فلورسنت را برداشت و کل هوای آن را از بین برد. سپس آن را با گازی مخصوص پر کرد.

زمانی که ولتاژ الکتریکی از آن رد شد، لوله یک درخشش فلورسنت بیرون داد. رونتگن سپس لوله را با کاغذی سیاه پوشاند. یک بار دیگر الکتریسیته را از ان رد کرد. بعد از آن متوجه یک صفحه نمایش با پوشش باریم در آزمایشگاه شد. چیزی که شروع به درخشیدن کرد.

اشعه ایکس و تاریخچه آن

سریعا متوجه این لوله شد که داشت نوری نامرئی یا همان اشعه ایکس از سطح کاغذ سیاه رد می شد. دور لوله را با همین کاغذ پوشانده بود. سپس تجارب بیشتری را سریعا به دست آورد. همچنین این اشعه های ایکس را کشف کرد که از مواد دیگری رد می شدند. اسم این کشف جدید را اشعه ایکس گذاشت. دلیلش اینست که X در ریاضی برای مقادیر ناشناس استفاده می شود. در طی یک ماه رونتگن گزارشش را به وورتسبرگ، انجمن فیزیکی پزشکی اجتماعی و دوستانش فیزیکدانش در سرتاسر اروپا داد.

در ژانویه سال ۱۸۹۶ دنیا توسط X-ray mania همه گیر شد. کشف رونتگن تبدیل به یک معجزه شد. طی یک سال اشعه ایکس برای تشخیص و درمان مورد استفاده قرار می گرفت. در واقع بخشی ثابت در پزشکی بود. رونتگن اختراع ثبت شده اش را رها نکرد. در واقع موفق به دریافت اولین جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۱ شد.

امروزه با اشعه ایکس تصویربرداری های پیچیده ای انجام می شود. برخی از پیشگامان در این رشته که با اشعه ایکس کار می کردند نمی دانستند که اینها برای بدن ضرر دارد. ۱۱۱ سال پیش برخی قربانی شدند به خاطر این تکنولوژی. اما امروزه یک امر حیاتی برای سلامتی ما شده است.

منبع : http://www.medicaldiscoverynews.com

مطالب مرتبط :

تکنیک هایی که در رادیولوژی تشخیصی استفاده می شود؟

عکسبرداری رنگی به چه صورت انجام می شود؟

تماس باما
آدرس